Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 064 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Z powstańczego dziennika.

Dotarliśmy do dziennika Oddziału Kwieciszewo (zwanego Oddziałem Badyny), który brał udział w POWSTANIU WIELKOPOLSKIM. Zamieszczamy fragmenty tego źródła:

" My powstańcy zorganizowaliśmy się 26.12.1918. Do oddziału zapisało się 107 młodszych i starszych. Dowódcą oddziału został wybrany Badyna Michał. Od tego dnia żeśmy stali na straży, bo w Strzelnie było dużo Grenszucu, toteż wysłane pod las patrole patrolowały cały skraj lasu, a także Kopce i Czerniak. Reszta czuwała w kwaterze na sali p. Szwarca i czekała na rozkazy.

01.01.1919 wieczorem obradowaliśmy co dalej zrobić, bo już 28.12.1918 r. oswobodzone było Gniezno. Żeśmy się umówili, że rano pojedziemy do Mogilna po bliższe informacje. Rychło 02.01.1919 r. pojechali do Mogilna furmanką Rosiński Antonii i Badyna Michał.

W Mogilnie na rynku powiewały polskie chorągwie i były 2 oddziały: wrzesiński i gnieźnieński, toteż my pośpiesznie udaliśmy się po broń. Dostaliśmy 7 karabimów i kupiliśmy polskie odznaki biało-czerwone kokardy. Potem ruszyliśmy z powrotem do Kwieciszewa, gdzie wszyscy czekali na rozkazy.

Wjeżdżając do Kwieciszewa żeśmy wołali "Niech żyje Polska". Rosiński pojechał do trębacza, żeby trąbił na alarm, a ja pośpieszyłem do domu, aby chorągiew polską, którą już miałem uszytą zabrać, a potem na rynek do szeregu.(...)

Do południa wszystko było załatwione, a o pierwszej godzinie przyjechały oddziały wrzesiński i gnieźnieński. Wówczas ruszyliśmy na odbicie Strzelna. Potem nasz oddział wrócił do Kwieciszewa i był gotowy na wezwanie do pomocy przy oswabadzaniu dalszych miast i okolic. 

05.01.1919 r. dostaliśmy wezwanie z Mogilna na zdobycie Inowrocławia. Wieczorem ruszyliśmy do Mogilna furmankami, tam dostaliśmy broń i koleją pojechaliśmy w stronę Pakości. Nad ranem zeszliśmy z kolei i pieszo, przez pola, ruszyliśmy na Inowrocław.(...) trzymaliśmy wartę do rana, a w Inowrocławiu były prowadzone pertraktacje z Niemcami. Rano 07.01.1919 r. żeśmy wrócili do Inowrocławia i tutaj poborowi z oddziałów poszli do koszar i z nimi dowódca oddziału gębickiego. Reszta oddziału z Gębic przyłączyła się do mojego i razem ruszyliśmy do oswobodzenia Barcina, Łabiszyna i okolic.(...) 22.01.1919 r. dostałem rozkaz wygonić Niemców zza Noteci, bo tam przy moście Niemcy się zbrojnie usadowili. Wyruszyliśmy w szyku bojowym szosą w stronę mostu gdy nas Niemcy zauważyli i dali ognia z armat. Musieliśmy się cofnąć do lasu. W międzyczasie do mostu podjechała nasza armata i dała ognia. Niemcy zaczęli uciekać w stronę Bydgoszczy, a myśmy ich gonili do Złotnik (...)"

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

Dzień Edukacji Narodowej

"Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy."

W tym roku dzieci przygotowały dla nauczycieli odcinek programu "MAM TALENT", swoje zdolności, przede wszystkim taneczne, zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Występy krytycznym okiem obserwowało jury.

A oto niektórzy z uczestników programu. Jedni próbowali zauroczyć muzyką...

inni tańcem...

Był to też wyjątkowy dzień dla Pani Ewy Przybylskiej, która świętowała dwudziestolecie pracy.

Dzieci przygotowały też dla wszystkich życzenia i własnoręcznie wykonane kartki.

Po części oficjalnej nauczyciele, pracownicy szkoły i goście spotkali się, by wspólnie świętować ten ważny dla każdej szkoły dzień.

Więcej zdjęć w galerii.


Podziel się
oceń
0
0

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918 - 2008

 

W tym roku przypada 90. rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tej rocznicy. Tematyka powstańcza będzie towarzyszyła nam przez kolejne miesiące, odbędą się konkursy i apel poświęcony tym ważnym dla naszego regionu, a często zapomnianym wydarzeniom. 

Historia powstania w pigułce:

Czym było powstanie:

Powstanie wielkopolskie – zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski.

Początek walk - Poznań 27 grudnia 1918 roku.

Około 17 strzelanina pod Bazarem rozpoczęła powstanie. Była to reakcja na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego.

Ignacy Jan Paderewski

Do końca dnia w rękach powstańców znalazł się dworzec, arsenał broni na Garbarach, telegraf, mosty na Warcie i Cybinie. Na hasło Tajnego Sztabu Wojskowego powstanie wybuchło w innych wielkopolskich miejscowościach, między innymi w Gnieźnie, Kórniku, Śremie, Środzie, Wrześni. Nasza miejscowość wystawiła niewielki oddział, który wziął udział w walkach o Inowrocław i Łabiszyn. O powstańcach wielkopolskich z Kwieciszewa możesz przeczytać na oficjalnej stronie naszej miejscowości: POWSTAŃCY 

Walki obronne
Do połowy stycznia powstańcy opanowali w zasadzie całą Wielkopolskę.  Niemiecki rząd zwodził Polaków w negocjacjach, próbując zyskać na czasie. Do połowy stycznia Niemcy nie mieli wystarczających sił, by walczyć w Wielkopolsce. Później sytuacja zaczęła się zmieniać. Niemcy zaczęli zbliżać się do Poznania z trzech stron, od południa, zachodu i północy. Front ustabilizował się około 50-70 km od Poznania, ale sytuacja powstańców nie była dobra.
 Rozpoczęto jednak tworzenie regularnej Armii Wielkopolskiej.

zródło wikipedia

Na czele Sił Zbrojnych Wielkopolski staje gen. Józef Dowbor-Muśnicki.

Polacy dawali opór Niemcom, ale jednocześnie  zabiegano o pokój. 17 lutego wygasał rozejm między aliantami a Niemcami. Zwycięskie państwa, dzięki udanej akcji dyplomatycznej Komitetu Narodowego Polski z Romanem Dmowskim na czele, narzuciły Niemcom rozszerzenie układu o zawieszenie broni na front wielkopolski. 

16 lutego zawarto rozejm w Trewirze, który wstrzymywał działania wojenne w Wielkopolsce.  

Układ podpisany 28 czerwca 1919 w Wersalu przyniósł Wielkopolsce niepodległość i włączenie jej do Polski.

Aby zgłębić tematykę powstania polecamy strony:

Powstanie wielkopolskie - wspomnienia, kalendarium, dowódcy, ilustracje

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

Opracowano na podstawie:

A. Czubiński, Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Geneza, charakter, znaczenie, Poznań 1978.
A. Czubiński, Z. Grot, B. Miśkiewicz, Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Zarys dziejów, Poznań 1978. 
Dzieje Poznania, red. J. Topolski, L. Trzeciakowski, Poznań 1998.
Podziel się
oceń
0
1

Przyrzekamy...- ślubowanie I klasy

Październik to czas ślubowań pierwszych klas. Po miesiącu nauki pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.
Z dużym przejęciem uczniowie ślubowali "być dobrymi i uczciwymi, dbać o dobre imię szkoły, przyrzekali szanować nauczycieli i rodziców". Po tak ważnym przyrzeczeniu dyrektor Michał Moszkowicz uroczystym aktem pasowania przyjął do społeczności szkolnej 13 pierwszoklasistów. Tę część zakończyło wręczenie drobnych upominków. 

Po akcie pasowania zobaczyliśmy program artystyczny przygotowany przez pierwszaków pod okiem pani Marii Walkowskiej- wychowawczyni klasy. Program  był pierwszym sprawdzianem dojrzałości szkolnej naszych siedmiolatków. :-]

W części nieoficjalnej uczniów i nauczycieli czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Podziel się
oceń
0
0

Zdjęcia w galeriach.


poniedziałek, 19 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  45 776  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

NASZ PATRON

"Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną"

zamieszczonych materiałów prosimy
nie kopiować bez zgody autora
dziękujemy!

Statystyki

Odwiedziny: 45776

Lubię to